Väliköök - hoogu koguv trend aias!

On raske kujutleda koduaeda ilma grillimiskohata, kus mõnusalt väljas süüa teha, lõõgastuda ning pere ja sõpradega aega veeta.
Too grilli kõrvale laud ja toolid, lisa mõned aksessuaarid ja ümbritseki end hubase õueruumiga.
Miks mitte ka väike päikesevari ja nii sünnibki sinu enda väike paradiis!

Väliköögi kavandamine

Ilmselt mõtisklevad juba päris mitmeid aiaomanikud ja nuputavad, kuhu ja millist grillinurka algaval kevadel rajada.
Kas ehitada katusealune, laiendada terrassi, täiendada rõdu, rajada korralikum väliköök või piirduda lihtsalt uue ja korralikuma grilli ostmisega?
Variante on lõputult ja kui asi suuremalt ette võtta, siis on tegemist päris korraliku investeeringuga, mistõttu tasub erinevad aspektid enne põhjalikult läbi kaaluda.

Väliköök
Väliköök

Asukoht

Kõik saab alguse asukohast ja põhihoone arhitektuurist. Väliköök peaks sobituda olemasoleva hoone mahuga, tekitades harmoonilise terviku.
Hoolimata sellest, kas kavandamisel on suurem või väiksem istumisnurk, tuleks alustada sellest, et millal ja millisest suunast päike enim paistab. Kuhu ulatub päikesepaiste õhtul kõige kauem? Kui palju varju oleks päikese ja tuulte eest vaja? Istumiskoha põhjakülg oleks hea tuulte eest varjata kas seina või hekiga, lõuna poolt peaks see jääma päiksele avatuks.

Kui plaanis on rajada kaminaga grillinurk, siis reeglina rajatakse kamin L-kujulisse nurka, nii on kamina kaks külge kohe tuulte eest kaitstud. Kamin võiks jääda näoga õhtupäikese suunas.

Katusealune

Pergola tüüpi katusealuse rajamine muudab õueelu lihtsamaks. Siis ei tule kõike söögitegemise lõpus taas tuppa tassida. Selleks, et tulemus saaks harmooniline, tuleks katusealuse ehitamisel lähtuda maja arhitektuurist. Mõnus on kasutada valgust läbilaskvat katusematerjali.

Põrand

Vali ilmale vastupidav materjal. Näiteks sillutuskivid on hea lihtne lahendus. Katusealuse puhul sobivad põrandamaterjaliks hästi ka puit või keraamilised plaadid.

Väliköök

Mobiilne või statsionaarne

Mõtle läbi, kas köök peaks olema statsionaarne või mobiilne, et vajadusel saaks seda siia-sinna nihutada. Ülemäära keeruliseks ja seadmeterohkeks ei maksa välikööki kujundada. Logistiliselt ei teeks paha, kui selle asukoht ei jääks kaugele majas olevast põhiköögist. Tavaliselt tuleb käia mõlema köögi vahet sagedasti, isegi rohkem, kui esialgu arvatakse.
Kui aias on kasuhoone, siis võiks ka see läheduses olla, siis on omakasvatatud tooraine käepärast.
Kui sa väga tihti õues süüa ei valmista ning reeglina piirdud vaid vorstikeste küpsetamisega, siis on võib-olla mõistlikum jääda väiksema ja lihtsama ratastel grilli või kööginurga juurde. Kui sa aga sagedasti ka suuremaid seltskondi võõrustad ning sulle meeldib sõpru uute põnevate roogadega üllatada, siis on mõistlikum asi põhjalikumalt ette võtta ning rajada korralik väliköök, mis pakub rohkem erinevaid võimalusi.

Väliköök
Väliköök

Kasutushooaeg

Kui soovid välikööki, mille abil õuehooaega pikendada, siis on heaks võimaluseks klaasidega suletav väliköök, kus lisasooja annavad soojuskiirgurid ja kamin. Selline köök on mõistlik põhjalikuma ehitisena rajada ning sisustada juba algusest peale sobiva mööbli, tasapinna sees kraanikausi, integreeritava gaasigrilli ja gaasipliidi ning külmkapiga.
Põhjalikuma, klaasidega suletava ja/või vundamendil kiviseintega väliköögi – veranda puhul võiks kindlasti enne ehitama hakkamist spetsialistidega konsulteerida, et investeering ikka asja ette läheks.

Milliseid toite valmistada soovid?

Väliköögi võlu on eelkõige see, et erinevalt tavaköögist on seal võimalik valmistada toite, mida toas tavaliselt teha ei saa. Klassikalistele võimaluste nagu söe- ja gaasigrill kõrval tasub mõelda uutele ja põnevamatele võimalustele, näiteks pitsa-grillahjule, teppenyak’ile (grillimine ülikuumal terasplaadil), keraamilisele grillile (toitu valmistatakse ühtlasel kuumusel tunde), gaasipõletile (vokk) ja suitsuahjule.

Väliköök
Väliköök

Pitsa-grillahjud on enamasti mitmefunktsioonilised: peale pitsa küpsetamise saad ka grillida, valmistada pajarooga ning õhtu lõpetuseks teha magustoitu. Ahjuga kaasnev kamin on meie kliimas tänuväärne — nii emotsiooni kui ka sooja mõttes.

Kui piirdud aga vaid liha ja vorstikeste grillimisega, siis piisab söe- või gaasigrillist.
Vali kindlasti seadmed, mis on mõeldud väljas kasutamiseks, kuna need on valmistatud taluma äärmuslikke temperatuure, niiskust, tuult ja vihma.

Materjalid

Õuetingimustes mängivad õiged materjalid väga suurt rolli – materjal peaks olema ilmastikukindel ja kergesti hooldatav. Välitingimustesse sobivad hästi termotöödeldud/õlitatud puit, looduskivi, betoon, roostevaba ja tsingitud teras ning malm.
Üks väga tänuväärne materjal on fiboplokk. Sellest annab laduda mis iganes vormi ja kujuga väliköögi tasapindasid. Kattes selle vastupidava ja ilmastikukindla krohviga saab kena ja kauakestva tulemuse. Populaarne ja kena on ka kodumaine paekivi.

Lisaks sobilikele materjalidele lisavad väliköögile hubasust ja meeleolu alati ka sobilikud taimed, nii dekoratiivsed ja õitsvad kui lihtsalt ürdid. Et aga taimede eest hoolitsemine võimalikult vähe aeganõudev oleks, soovitame kasvatada neid kastmissüsteemiga kasvu- ja lillepottides. Kastmissüsteemiga lillepotid ja kasvupotid annavad sulle vabaduse ja sinu taimed on alati hoolitsetud, kuni 6 nädalat.

Väliköök

Mööbel

Mööbli valik tasub algusest peale läbi mõelda, et see harmoneeruks ülejäänud tervikuga. Ka siin on oluline roll materjalil. Plastik on küll hinna poolest kõige soodsam, kuid ei pruugi esteetiliselt just eriti kena olla. Samuti ei ole plastik kuigi vastupidav ning kaotab kiiresti värske välimuse. Kena ja looduslähedane on kõikvõimalik puitmööbel, mis esimese hooga nõuab küll suuremat investeeringut, kuid peab õige hoolduse korral pikki aastaid probleemivabalt vastu.
Valiku tegemisel tasub mõelda sellele, millises stiilis on istumisnurk ise – moodsamasse grillinurka sobib näiteks komposiitmaterjalist mööbel (polürotang), mis välimuselt meenutab punutud mööblit, kuid on tegelikult sünteetiline materjal. Rustikaalsema grillinurga puhul on heaks valikuks sepistatud või rauast mööbel.

Väliköök

Elekter ja vesi

Enne ehitama asumist mõtle läbi elektri ja vee vajadus – milliseid elektriseadmeid kasutada plaanid ja kuidas lahendada valgustus. Kindlasti on nii suurema kui väiksema istumisnurga puhul valgustus väga olulisel kohal. Ei soovi ju keegi, et mõnus istumine pimeduse tulekuga vältimatu lõpu saaks. Nii väiksema grillimisnurga kui korralikuma suveköögi puhul tuleks lähtuda sellest, et valgustusvõimalused oleksid võimalikult mitmekesised. Kui tegemist on katusealusega, siis tasub kindlasti paigaldada ka laevalgustus, mis vajadusel rohkem valgust annab. Väliköögi puhul on hea, kui töötasapind on valgustatud ning kindlasti tasub mõelda nö meeleoluvalgustite peale – mõnusa atmosfääri loovad valgusketid, lauale sätitud laternad ja küünlad ning muru sisse torgatud tõrvikud.

Suurema grillinurga või väliköögi puhul on kindlasti hea, kui seal on vee kasutamise võimalus. See on abiks söögivalmistamise juures ja on eriti mugav näiteks ise püütud kala puhastamisel. Samuti on mõnus, kui pärast väljas söömise lõpetamist ei pea musti nõusid tubasesse kööki tassima. Kraanikausi valikul eelista roostevabast terasest kraanikaussi, see on vastupidavam ning elab üle ka meie talvise kliima. Kui soov on väljas ka sooja vett kasutada, siis tasub muretseda kümneliitrine veeboiler, mille võib näiteks kappi peita.
Lihtsama väliköögi puhul on heaks ja hõlpsaks lahenduseks kastmisvooliku segistiga ühendamise võimalus.

Ja lõpetuseks – kui sul on plaanis suurema ja korralikuma väliköögi ehitamine, siis tasuks esmalt konsulteerida kohaliku omavalitsusega, kust osatakse öelda, kas ja milliseid dokumente enne ehitama hakkamist vaja võib minna.

Kaugel pole aeg, kui saab nautida suurepärast Eesti suve. Pikad soojad õhtud, nädalavahetused pere ja sõpradega, puhkus ning värskest eestimaisest toorainest valmistatud toit — ideaalne taust kvaliteetsele suvisele ajale. Väliköök ei ole juba ammu vaid pelgalt söögitegemise koht, pigem suvine kodu süda, kus toitu valmistatakse ja koos nauditakse.
Mõnusat kokkamist soovides!